12 Mart 2019 Salı

Enerji Kimlik Belgesi


Enerji Kimlik Belgesi ve Enerji SınıflarıEKB – Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Gayrimenkul piyasında merak edilen konulardan Enerji Kimlik Belgesi hakkında açıklama ve paylaşım Marmaris News tarafından yapılıyor. EKB belgesi ‘’ 5627 Enerji Verimliliği Kanunu’’ çevresinde çıkartılan, binaların çevre dostu enerjinin tüketimi yapmaları için şart koşulmuş 50 metrekare üzeri tüm binalarda zorunlu olan  kimlik belgesidir. Belge binanın enerjinin tüketiminde çevre dostu olup olmadığını belgeleyen bir niteliğe sahiptir.

EKB nedir?

Sorusuna yanıt verdik peki Enerji Kimlik Belgesi enerji sınıfları nedir? Dilerseniz  soruya da yanıt arayalım.

EKB Sınıfları Nelerden Oluşuyor?

Binaların enerji kimlik belgesinde değerlendirildiği  sınıfları tasnif edilmiştir.. Belirtilen sınıflar binanın enerjinin verimliliği açısından ne derecede olduğunu gösterir. Aşağıda  sınıfların ne anlama geldiğini sizlerle paylaşacağız. Peki EKB nelerden oluşuyor? Bu sınıfların özellikleri ne? Hangi sınıf ne anlama gelir? Enerjnin sınıfının ilk kategorisinde bulunan A sınıfı kategorisi ile sınıfları tanıtmaya başlayabiliriz.

Sınıflar

1 -  A-SINIFI: Mevcut sınıflamaları içerisindeki en iyi dereceye sahip  sınıfdır. A sınıfı  binanın yenilenebilir kaynakları kullanarak çevre dostu bir sınıfta yerini aldığını gösterir.
2 - B-SINIFI: A ve B sınıfı kategorisinde yerini alan binaların sayısı oldukça azdır. Çünkü  sınıfa ait binalar standartların da üstünde verimliliği sağlarlar. B sınıfı, standartların üzerinde sınıfda yerini alır. Bina için oldukça uygun  sınıftır.
3 - C-SINIFI: A ve B kategorisinden sonra binalar için en uygun sınıfında bulunan C sınıfı enerji kategorisi binaların standart sınıfda yer aldığını gösterir. İlk 2 sıradaki sınıftan sonra en iyi sınıf olarak nitelendirilir.
4 -D-SINIFI: Ortanın iyisi denebilecek düzeyde enerjinin sınıfı olarak bilinir. Standartların hepsini sağlamaz. Ancak iyi olarak nitelendirilebilir.
5 - E-SINIFI:  E sınıfı için de belge düzenlenebilmektedir. Aynı zamanda sınıf kötü olarak değerlendirilmez. Ancak verimlilik açısından diğerlerine nazaran daha geride kalır.
6 - F-SINIFI: Düşük verimliliğe sahip olmasıyla bilinen F sınıfı kategorisi bugün binaların çoğunluğunda yerini bulan bir sınıftır.
7 - G-SINIFI: Bu sınıflar arasındaki en düşük verimliliğe sahip sınıftır. G sınıfının altında yer alan binalara ise kesinlikle EKB verilmez 

Kaynak: Marmaris-Haber.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder